За развој женског предузетништва на Косову и Метохији неопходна подршка породице, околине и институција
Свега 20% од укупног броја предузетница у Србији је из јужне и источне Србије. Слабија развијеност ових области је разлог због којег је и број жена власница предузећа далеко мањи у односу на друге делове земље.
Нарочито на простору Косова и Метохије, због последица рата и деценијске изолованости, запосленост жена је најмања.
Неки од разлога су:
- Недостатак радних места
- Недостатак знања и искуства у започињању сопственог бизниса
- Отежан приступ финансијским изворима
- Немогућност усклађивања породичних и пословних обавеза
- Страначко запошљавање.
Јована Јовановић, маркетинг менаџер наше продавнице, према свом искуству са терена ситуацију описује овако. „Раније су овде радиле само имућније жене које су имале могућност да се школују. Због тога су у важнијим институцијама и данас запослени углавном мушкарци. Сада је та слика другачија. Образује се свако ко жели да ради, али је и даље мали број жена које су на кључним позицијама и које могу да утичу на промене.“
Оно што се на терену такође може видети је и велика заинтересованост код жена да развију своје пословне идеје. Јовановићева наводи да је за покретање женског бизниса „неопходна подршка и породице и околине и институција како би се жене осмелиле за тако нешто.“
Олакшавајућа околност је што су жене активне на друштвеним мрежама и користе их за информативно и пословно умрежавање. Неопходно је охрабрити жене да покрену сопствени посао и створити услове да се укључе у предузетништво пре 40. године, што је реткост и на државном нивоу.
Шта је решење?
Решење је пружити женама подршку финансирањем пројеката, затим маркетинга и промоције, а најважније је и омогућити им усавршавање, тренинг и обуке за различите послове.
Такође, укључивање већег броја жена у ИТ сектор и подстицај да уђу у дигитално предузетништво, као и стицање дигиталне писмености директно би утицало на конкурентност, раст пословања и повећање запослености.
Инвестирањем у женско предузетништво подстакао би се и економски раст, док би значајно био смањен проблем сиромаштва на Косову и Метохији.
Бити жена у нашој заједници првенствено значи бринути о другима. Зато је, између осталог, важно и подизати свест о равноправности у родитељству и обављању кућних послова и пружити женама више помоћи и разумевања.
Битка за бољи положај жена на Космету, тиче се свих нас. Подршка томе је и један од начина да им се одужимо за све што свакодневно чине за нас и да им помогнемо да буду остварене, срећне и вољене знајући да смо и ми увек ту за њих.